Lcv, yurtdışında oldukça popüler olarak kullanılan fransızca kökenli kısaltma RSVP ‘nin dilimizdeki karşılığıdır. Açılımı ise lütfen cevap veriniz anlamına gelmektedir. Bir davetiyenin altında bu notu gördüğümüzde davet sahibinin bizden geri dönüşüm için bildirim beklediği anlamını çıkarmalıyız. Ve nezaket gereği bize davetiye gönderen kişiye katılım durumumuzu kartta belirtilen irtibat numarasına bildirmeliyiz.lcvLcv bilgileri, davetiye altında yeterli alan kaldıysa küçük puntolarla bir dipnot olarak belirtilebilir. Veya davetiye modelinizle takım bir Lcv kartı sipariş verebilirsiniz. Bu ek kart, davetiyenizle birlikte zarfa konularak gönderilir. Bu şekilde misafirlerinizde daha hoş bir etki bırakır. Davetiye altına yazılan bilgiler ek bir kart baskı masrafı çıkarmaması bakımından ekonomik bir yöntemdir. Ancak yıllar sonra davetiyenize baktığınızda gereksiz detaylarla davetiyenizin sadeliğinin bozulmasından hoşlanmayabilirsiniz. Bir tavsiye olarak davetiyenize yazmak istediğiniz kıyafet kuralları, çocuksuz katılım, adres tarifi vb notların tümünü lcv kartında rahatça toparlayabilirsiniz. Bu şekilde davetiyeniz sadece size ait olur ve herşeyi davetiyenize sıkıştırmak zorunda kalmazsınız.

LCV Kartının İçeriği

Lcv kartının olmazsa olmaz bir kaç kuralı vardır. Nedir bu kurallar birlikte inceleyelim:lcv

  1. Açıklama Notu Ülkemizde yeni yeni ne olduğu anlaşılmaya başlanılan lcv kültürünü bilmeyen misafirleriniz olacaktır. Davetimize katılım durumunuzu bildirmenizi rica ederiz gibi bir notla kartın amacını ifade etmek gereklidir.
  2. Tarih Davetlilerinizin size geri dönmesini istediğiniz tarihi belirtmeniz gereklidir. Örneğin düğün tarihiniz 20 Mart ise 1 Marta kadar lütfen bize katılımlarınızı iletiniz gibi bir ibare bulunmalıdır. Bu tarihe kadar toparladığınız geri bildirimler doğrultusunda rahatça yemek programınızı organize etmeye başlayabilirsiniz. Maalesef geri bildirim vermeyen misafirleriniz de olacaktır. Bu kişileri vakit bulabiliyorsanız sizin onlara ulaşıp teyit almanız gerekebilir. Lcv kartlarının yemek bütçenizi belirleme üzerinde oldukça güçlü ve önemli bir etkisi vardır. Elinizdeki katılımcı sayısını organizasyon firmanıza veya yoksa doğrudan mekanın şefine bildirdiğiniz takdirde doğru bir masa düzenlemesi ortaya çıkarmış olursunuz. Çünkü hiçbir katılım bilgisi edinmediğinizde şefinize yüksek bir katılım bildirirseniz gelmeyen misafirlerinizin tabak başı ücretini yüklenmiş olacaksınız. Veya tersi durumda az adet bildirdiğinizde ve katılım fazla olduğunda ise bu kişiler için ikramlarda zorluk çekeceksiniz. Bunun için davetiyenizle birlikte bir lcv kartı iliştirmenizde büyük fayda var aklınızda bulunsun.
  3. İrtibat numaraları Son katılım tarihinizi ve açıklamanızı belirttiniz. Peki misafirleriniz size nasıl ulaşacak? Bir organizasyon firmasıyla anlaştıysanız genellikle organizasyon firmasının telefonu yazılır. Organizasyon firmanız sizin için bu hizmeti sağlar. Ya da genellikle anneler bu işi üstlenmeye bayılır. Bahanesiyle hem hal hatır meselesini aradan çıkarmak hem de uzunca telefon konuşmalarıyla heyecanlarını deşarj etmek isterler 🙂 Siz zaten geri dönüş telefonlarıyla iş yerinde meşgul olmak istemeyeceksinizdir. En fazla yakın dostlarınız için bu işi severek yapacağınızdan eminiz. Geri kalan yüzlerce kişinin geri döneceği bir telefon numarası bulunması gerekecek. Bu istediğiniz bir yakınınızın veya sizin olmalı. Aynı şekilde erkek tarafı için de bir telefon numarası yazılmalıdır. Yani birer irtibat numarası aileler tarafından yeterli olacaktır.

Davetiye modelinizle uyumlu lcv kartlarımızı incelemek için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir